• ღვინის დეგუსტაცია და ქართული ლანჩი საოჯახო ღვინის ქარხანაში
ტური იწყება 09:00 საათზე ჩვენი ოფისიდან ბათუმში. მივდივართ მახუნცეთში, სადაც ბათუმის სიცხისგან თავის დაღწევას ვცდილობთ. პირველი გაჩერება მდინარე აჭარისწყლის წყალსაცავია. შემდეგ მივდივართ მახუნცეთის ჩანჩქერისკენ, რომელიც ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი ჩანჩქერია საქართველოში. შემდეგ ჩავდივართ თამარ მეფის ხიდზე, რომელიც აშენდა მე-14 საუკუნეში. შემდეგი გაჩერება მირვეთის ჩანჩქერია, რომ მივაღწიოთ ჩამოკიდებულ ხიდს და გავიაროთ სოფელი. ლანჩზე ვეწვევით ადგილობრივ საოჯახო რესტორანს მაჭახელას ხეობის მთებში. ისინი უზრუნველყოფენ ადგილობრივი კერძებისა და ხელნაკეთი ღვინის მრავალფეროვნებას. ასევე, გვიწყობენ ფოლკლორულ შოუს. ტური დასრულდება 17:00 საათზე ჩვენს ოფისში ბათუმში.
დღე 3 - კანიონები და მღვიმე
ტური იწყება 06:30 საათზე ბათუმში მდებარე სასტუმროებიდან სტუმრების აღებით. პირველი გაჩერება არის მარტვილის კანიონი, სადაც გავდივართ ნავით კანიონში და ვიკვლევთ მის სიღრმეს ჩანჩქერების გასწვრივ. შემდეგი ღირსშესანიშნაობაა ოკაცეს კანიონი. ეს არის ყველაზე ღრმა კანიონი საქართველოში დაკიდული ხიდებითა და ცისფერთვალებით. ხიდის მისაღწევად 2 გზა არსებობს: 6 კმ-იან მარშრუტზე ლაშქრობა და უგზოობის ტაქსით მგზავრობა. უგზოობა საკმაოდ შთამბეჭდავი გამოცდილებაა. ლაშქრობა გვაიძულებს შიმშილით, ამიტომ ადგილობრივ რესტორანში ვჩერდებით ლანჩის შესვენებაზე. ტურის ბოლო ადგილია პრომეთეს მღვიმე, რომელიც 1,4 კმ სიგრძისაა და მდებარეობს ზედაპირის დონიდან 80 მეტრზე. გამოქვაბულში არის სიყვარულის დარბაზი, სადაც ადამიანები ქორწინდებიან კიდეც. აქ შეგიძლიათ დატკბეთ მიწისქვეშა ნავით. მაგარია, არა? ბოლოს, როცა დაღლილები ვართ, გავემგზავრებით ქუთაისში და 18:00 საათისთვის ვასრულებთ ტურს ჩვენს ქუთაისის ოფისში.
დღე 4 – ქუთაისი, ღვინო და ვახშამი
ტური იწყება 09:00 საათზე ჩვენი ოფისიდან ქუთაისში. ჯერ ავდივართ ბაგრატის საკათედრო ტაძარში, რომელიც გადაჰყურებს ქალაქს. იგი აშენდა მე-11 საუკუნეში, როგორც ერთიანი საქართველოს სიმბოლო. შემდეგ გადავდივართ მე-12 საუკუნის გელათის მონასტერში. კომპლექსში არის 3 დიდი ეკლესია, აკადემია, დავით აღმაშენებლის საფლავი, სამრეკლო, ბერების სახლები. იგი ააშენა უდიდესმა ქართველმა მეფემ დავით აღმაშენებელმა. შემდეგ გადავდივართ მოწამეთას მონასტერში, რომელიც დაკავშირებულია ნაწამები ძმა ბატონების დავით და კონსტანტინე მხეიძეების ისტორიასთან. ის კლდეზეა აგებული და 3 მხრიდან მდინარეს აკრავს. საოცარია მონასტრის ირგვლივ ბუნება და ფერები. შემდეგი, რასაც ვაკეთებთ, არის ფეხით ტური ქალაქის ცენტრში. აქ გზამკვლევი მოგვითხრობს საქართველოსა და ქუთაისის ისტორიაზე. შადრევანთან სურათების გადაღების შემდეგ ჯგუფი აგრძელებს ცენტრალურ პარკს, სადაც განთავსებულია დის "იშხნელების" ქანდაკებები და "9 აპრილის" მემორიალი. შემდეგ გავდივართ ქუთაისის მერიასთან, ოპერის თეატრთან და ვეწვევით "მონ პლასირის" თაღს. შემდეგ გავდივართ პირველ გიმნაზიასთან და ვეწვევით თეთრ ხიდს, შემდეგ გავდივართ სიყვარულის პარკში და ვეწვევით ოქროს მარხილის სასახლეს. შემდეგ მივდივართ ცენტრალურ სასურსათო ბაზარში, სახელად „მწვანე ბაზარი“. ლანჩზე ვესტუმრებით ბაღდათის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ობჩაში მდებარე საოჯახო ღვინის ქარხანას „ბაიას ღვინო“. ჯერ ბაია და გვანცა (ბაიას და) გვიჩვენებენ ვენახს, რომელიც მათი სახლის უკან არის. შემდეგ გადავდივართ მარანში, რათა დავაგემოვნოთ რამდენიმე სახეობის ღვინო. აწარმოებენ "ცოლიკოურს", "კრახუნას", "ალადასტურს", "ოჯალეშს", "ოცხანურ საფერეს" და რა თქმა უნდა "ჭაჭას". შემდეგ ქართული კერძებით სავსე დიდ მაგიდასთან ვსხედვართ. მათი დედა უგემრიელეს იმერულ საჭმელს ამზადებს, რაც კი ოდესმე გასინჯავთ. დამაკმაყოფილებელი ლანჩის შემდეგ ვბრუნდებით ქუთაისში და გავემგზავრებით ბათუმში. ტური ბათუმში 21:00 საათზე დასრულდება.

• Дегустация вин и грузинский обед в семейной винодельне
Экскурсия начинается в 09:00 из нашего офиса в Батуми. Направляемся в Махунцети, где пытаемся спастись от батумской жары. Первая остановка – водохранилище реки Аджарисцкали. Затем мы направляемся к водопаду Махунцети, который является одним из самых высоких водопадов в Грузии. После этого спускаемся к мосту царицы Тамары, который был построен в 14 веке. Следующая остановка - водопад Мирвети, чтобы добраться до него, мы должны пересечь подвесной мост и пройти через деревню. На обед мы посетим местный семейный ресторан в горах долины Маткахела. Они предлагают широкий выбор блюд местной кухни и домашнее вино. Кроме того, они делают для нас фольклорное шоу. Экскурсия заканчивается в 17:00 в нашем офисе в Батуми.
День 3 - Каньоны и пещеры
Экскурсия начинается в 06:30, забирая гостей из отелей Батуми. Первая остановка – каньон Мартвили, где мы совершим экскурсию на лодке по каньону и исследуем его глубину вдоль водопадов. Следующая достопримечательность – каньон Окаце. Это самый глубокий каньон в Грузии с подвесными мостами и пешеходными дорожками. Добраться до моста можно двумя способами: пешком по 6-километровому маршруту и на такси по бездорожью. Бездорожье — довольно впечатляющий опыт. Пешие прогулки заставляют нас голодать, поэтому мы останавливаемся в местном ресторане на обеденный перерыв. Последним пунктом тура является пещера Прометея, протяженностью 1,4 км и расположенная на глубине 80 метров ниже уровня поверхности. В пещере есть зал любви, где люди даже женятся. Здесь вы можете насладиться катанием на подземных лодках. Это круто, не так ли? Наконец, когда мы устали, мы едем в Кутаиси и заканчиваем тур к 18:00 в нашем офисе в Кутаиси.
День 4 – Кутаиси, Wine & Dine
Экскурсия начинается в 09:00 из нашего офиса в Кутаиси. Сначала мы подъезжаем к собору Баграти, откуда открывается вид на город. Он был построен в 11 веке как символ единой Грузии. После переезжаем в Гелатский монастырь 12 века. В комплексе 3 большие церкви, академия, могила Давида Строителя, колокольня, дома монахов. Его построил величайший грузинский царь Давид Строитель. Затем мы переезжаем в монастырь Моцамета, который связан с историей замученных братьев-владык Давида и Константина Мхеидзе. Он построен на скале и с трех сторон окружен рекой. Природа и цвета вокруг монастыря потрясающие. Следующее, что мы делаем, это пешеходная экскурсия по центру города. Здесь гид рассказывает об истории Грузии и Кутаиси. Сфотографировавшись у фонтана, группа спускается в центральный парк, где расположены статуи сестры «Ишхнелеби» и мемориал «9 апреля». После этого мы проходим мимо мэрии Кутаиси, Оперного театра и посещаем арку «Мон Плазир». Далее проходим мимо первого спортзала и посещаем белый мост, затем проходим Парк Любви и посещаем Золотой шатер. Затем идем на центральный продуктовый рынок под названием «Мцване Базари». На обед мы посетим семейную винодельню «Baia’s Wine», расположенную в муниципалитете Багдати, село Обча. Во-первых, Байя и Гванца (сестра Байи) показывают нам виноградник, который находится сразу за их домом. Затем мы перемещаемся в винный погреб, чтобы попробовать несколько видов вин, которые у них есть. Производят «Цоликоури», «Крахуна», «Аладастури», «Оджалеши», «Оцханури Сапере» и конечно же «Чача». После этого мы сидим за большим столом, полным грузинской еды. Их мама готовит самую вкусную имерийскую еду, которую вы когда-либо пробовали. После сытного обеда возвращаемся обратно в Кутаиси и едем в Батуми. Экскурсия заканчивается в 21:00 в Батуми.