• სვეტიცხეველის საკათედრო ტაძარი მცხეთაში
ტური იწყება 08:00 საათზე ქუთაისის სასტუმროებიდან სტუმრების აღებით. პირველი გაჩერება სურამშია, სადაც ვაგემოვნებთ ქართულ ტკბილ პურ „ნაზუკს“. ისინი გვაჩვენებენ როგორ მზადდება და გვაძლევენ შესამოწმებლად. აქედან ვაგრძელებთ მცხეთის სვეტიცხოვლის საკათედრო ტაძრისკენ. მცხეთა ითვლება საქართველოს რელიგიურ ცენტრად. შემდეგი გაჩერება ჯვრის მონასტერია. საიდანაც საოცარი ხედი იშლება მდინარეების მცხეთაზე, მტკვარზე და არაგვზე. ჯვრის შემდეგ ადგილობრივ რესტორანში ვისვენებთ უგემრიელესი კერძებით. ლანჩის დასრულების შემდეგ გავდივართ თბილისის ძველ უბანში. ჩვენ ვფარავთ მეტეხის ეკლესიას, ევროპის მოედანს, მშვიდობის ხიდს, საბაგირო გზას ნარიყალას ციხემდე, ლეღვათხევის ჩანჩქერს და თბილისის გოგირდის აბანოებს. ექსკურსიის დასრულების შემდეგ ვბრუნდებით ქუთაისში და ჩავდივართ ქალაქში 22:00 საათისთვის.
დღე 3 – ქუთაისი, ღვინო და ვახშამი
ტური იწყება 09:00 საათზე ჩვენი ოფისიდან ქუთაისში. ჯერ ავდივართ ბაგრატის საკათედრო ტაძარში, რომელიც გადაჰყურებს ქალაქს. იგი აშენდა მე-11 საუკუნეში, როგორც ერთიანი საქართველოს სიმბოლო. შემდეგ გადავდივართ მე-12 საუკუნის გელათის მონასტერში. კომპლექსში არის 3 დიდი ეკლესია, აკადემია, დავით აღმაშენებლის საფლავი, სამრეკლო, ბერების სახლები. იგი ააშენა უდიდესმა ქართველმა მეფემ დავით აღმაშენებელმა. შემდეგ გადავდივართ მოწამეთას მონასტერში, რომელიც დაკავშირებულია ნაწამები ძმა ბატონების დავით და კონსტანტინე მხეიძეების ისტორიასთან. ის კლდეზეა აგებული და 3 მხრიდან მდინარეს აკრავს. საოცარია მონასტრის ირგვლივ ბუნება და ფერები. შემდეგი, რასაც ვაკეთებთ, არის ფეხით ტური ქალაქის ცენტრში. აქ გზამკვლევი მოგვითხრობს საქართველოსა და ქუთაისის ისტორიაზე. შადრევანთან სურათების გადაღების შემდეგ ჯგუფი აგრძელებს ცენტრალურ პარკს, სადაც განთავსებულია დის "იშხნელების" ქანდაკებები და "9 აპრილის" მემორიალი. შემდეგ გავდივართ ქუთაისის მერიასთან, ოპერის თეატრთან და ვეწვევით "მონ პლასირის" თაღს. შემდეგ გავდივართ პირველ გიმნაზიასთან და ვესტუმრებით თეთრ ხიდს, შემდეგ გავდივართ სიყვარულის პარკში და ვეწვევით ოქროს მარხილის სასახლეს. შემდეგ მივდივართ ცენტრალურ სასურსათო ბაზარში, სახელად „მწვანე ბაზარი“. ლანჩზე ვესტუმრებით ბაღდათის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ობჩაში მდებარე საოჯახო ღვინის ქარხანას „ბაიას ღვინო“. ჯერ ბაია და გვანცა (ბაიას და) გვიჩვენებენ ვენახს, რომელიც მათი სახლის უკან არის. შემდეგ გადავდივართ მარანში, რათა დავაგემოვნოთ რამდენიმე სახეობის ღვინო. აწარმოებენ "ცოლიკოურს", "კრახუნას", "ალადასტურს", "ოჯალეშს", "ოცხანურ საფერეს" და რა თქმა უნდა "ჭაჭას". შემდეგ ქართული კერძებით სავსე დიდ სუფრას ვსხედვართ. მათი დედა უგემრიელეს იმერულ საჭმელს ამზადებს, რაც კი ოდესმე გასინჯავთ. დამაკმაყოფილებელი ლანჩის შემდეგ ვბრუნდებით ქუთაისში და გავემგზავრებით ბათუმში. ვასრულებთ 21:00 საათზე ბათუმში.

• Собор Светицхевели в Мцхете
Экскурсия начинается в 08:00 сбором гостей из отелей Кутаиси. Первая остановка в Сурами, где мы пробуем грузинский сладкий хлеб «Назуки». Они показывают нам, как это делается, и дают нам попробовать. Отсюда мы продолжаем путь к собору Светицховели в Мцхете. Мцхета считается религиозным центром Грузии. Следующая остановка – монастырь Джвари. Отсюда открывается изумительный вид на реки Мцхета, Мтквари и Арагви. После Джвари у нас обеденный перерыв в местном ресторане с вкусной едой. Когда обед закончен, мы идем в старую часть Тбилиси. Мы посетим церковь Метехи, площадь Европы, мост Мира, поездку на канатной дороге к крепости Нарикала, водопад Легватхеви и серные бани Тбилиси. После завершения экскурсии мы возвращаемся в Кутаиси и прибываем в город к 22:00.
День 3 – Кутаиси, Wine & Dine
Экскурсия начинается в 09:00 из нашего офиса в Кутаиси. Сначала мы подъезжаем к собору Баграти, откуда открывается вид на город. Он был построен в 11 веке как символ единой Грузии. После переезжаем в Гелатский монастырь 12 века. В комплексе 3 большие церкви, академия, могила Давида Строителя, колокольня, дома монахов. Его построил величайший грузинский царь Давид Строитель. Затем мы переезжаем в монастырь Моцамета, который связан с историей замученных братьев-владык Давида и Константина Мхеидзе. Он построен на скале и с трех сторон окружен рекой. Природа и цвета вокруг монастыря потрясающие. Следующее, что мы делаем, это пешеходная экскурсия по центру города. Здесь гид рассказывает об истории Грузии и Кутаиси. Сфотографировавшись у фонтана, группа спускается в центральный парк, где расположены статуи сестры «Ишхнелеби» и мемориал «9 апреля». После этого мы проходим мимо мэрии Кутаиси, Оперного театра и посещаем арку «Мон Плазир». Далее проходим мимо первого спортзала и посещаем белый мост, затем проходим через Парк Любви и посещаем Золотой шатровый дворец. Затем идем на центральный продуктовый рынок под названием «Мцване Базари». На обед мы посетим семейную винодельню «Baia’s Wine», расположенную в муниципалитете Багдати, село Обча. Во-первых, Байя и Гванца (сестра Байи) показывают нам виноградник, который находится сразу за их домом. Затем мы перемещаемся в винный погреб, чтобы попробовать несколько видов вин, которые у них есть. Производят «Цоликоури», «Крахуна», «Аладастури», «Оджалеши», «Оцханури Сапере» и конечно же «Чача». После этого мы сидим за большим столом, полным грузинской еды. Их мама готовит самую вкусную имерийскую еду, которую вы когда-либо пробовали. После сытного обеда возвращаемся обратно в Кутаиси и едем в Батуми. Заканчиваем в 21:00 в Батуми.