• ბაგრატის საკათედრო ტაძარი
ტური იწყება 06:30 საათზე ბათუმში მდებარე სასტუმროებიდან სტუმრების აღებით. პირველი გაჩერება არის მარტვილის კანიონი, სადაც გავდივართ ნავით კანიონში და ვიკვლევთ მის სიღრმეს ჩანჩქერების გასწვრივ.
შემდეგი ღირსშესანიშნაობაა ოკაცეს კანიონი. ეს არის ყველაზე ღრმა კანიონი საქართველოში დაკიდული ხიდებითა და ცისფერთვალებით. ხიდის მისაღწევად 2 გზა არსებობს: 6 კმ-იან მარშრუტზე ლაშქრობა და უგზოობის ტაქსით მგზავრობა.
უგზოობა საკმაოდ შთამბეჭდავი გამოცდილებაა. ლაშქრობა გვაიძულებს შიმშილდეს, ამიტომ ადგილობრივ რესტორანში ვჩერდებით
ლანჩის შესვენება. ტურის ბოლო ადგილია პრომეთეს მღვიმე, რომლის სიგრძე 1,4 კმ და მდებარეობს 80 მეტრზე.
ზედაპირის დონის ქვემოთ. გამოქვაბულში არის სიყვარულის დარბაზი, სადაც ადამიანები ქორწინდებიან კიდეც.
აქ შეგიძლიათ დატკბეთ მიწისქვეშა ნავით. მაგარია, არა? ბოლოს, როცა დაღლილები ვართ
გავემგზავრებით ქუთაისში და 18:00 საათისთვის ვასრულებთ ტურს ჩვენს ოფისში ქუთაისში.
დღე 2 – ქუთაისი, ღვინო და ვახშამი
ტური იწყება 09:00 საათზე ჩვენი ოფისიდან ქუთაისში. ჯერ ავდივართ ბაგრატის საკათედრო ტაძარში, რომელიც გადაჰყურებს ქალაქს. იგი აშენდა მე-11 საუკუნეში, როგორც ერთიანი საქართველოს სიმბოლო. შემდეგ გადავდივართ მე-12 საუკუნის გელათის მონასტერში. კომპლექსში არის 3 დიდი ეკლესია, აკადემია, დავით აღმაშენებლის საფლავი, სამრეკლო, ბერების სახლები. იგი ააშენა უდიდესმა ქართველმა მეფემ დავით აღმაშენებელმა. შემდეგ გადავდივართ მოწამეთას მონასტერში, რომელიც დაკავშირებულია ნაწამები ძმების ბატონების დავით და კონსტანტინე მხეიძეების ისტორიასთან. ის კლდეზეა აგებული და 3 მხრიდან მდინარეს აკრავს. საოცარია მონასტრის ირგვლივ ბუნება და ფერები. შემდეგი, რასაც ვაკეთებთ, არის ფეხით ტური ქალაქის ცენტრში. აქ გზამკვლევი მოგვითხრობს საქართველოსა და ქუთაისის ისტორიაზე. შადრევანთან სურათების გადაღების შემდეგ ჯგუფი აგრძელებს ცენტრალურ პარკს, სადაც განთავსებულია დის "იშხნელების" ქანდაკება და "9 აპრილის" მემორიალი. შემდეგ გავდივართ ქუთაისის მერიასთან, ოპერის თეატრთან და ვეწვევით "მონ პლასირის" თაღს.
შემდეგ გავდივართ პირველ გიმნაზიასთან და ვესტუმრებით თეთრ ხიდს, შემდეგ გავდივართ სიყვარულის პარკში და ვეწვევით ოქროს მარხილის სასახლეს. შემდეგ მივდივართ ცენტრალურ სასურსათო ბაზარში, სახელად „მწვანე ბაზარი“. ლანჩზე ვესტუმრებით ბაღდათის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ობჩაში მდებარე საოჯახო ღვინის ქარხანას „ბაიას ღვინო“.
ჯერ ბაია და გვანცა (ბაიას და) გვიჩვენებენ ვენახს, რომელიც მათი სახლის უკან არის.
შემდეგ გადავდივართ მარანში, რათა დავაგემოვნოთ რამდენიმე სახეობის ღვინო. აწარმოებენ „ცოლიკოურს“,
„კრახუნა“, „ალადასტური“, „ოჯალეში“, „ოცხანური საფერე“ და რა თქმა უნდა „ჭაჭა“.
შემდეგ ქართული კერძებით სავსე დიდ სუფრას ვსხედვართ. მათი დედა უგემრიელეს იმერულს ამზადებს
საკვები, რომელსაც ოდესმე შეეცდებით. დამაკმაყოფილებელი ლანჩის შემდეგ ვბრუნდებით ქუთაისში და გავემგზავრებით ბათუმში.

• Пешеходная экскурсия по Царскому району Кутаиси
Экскурсия начинается в 06:30, забирая гостей из отелей Батуми. Первая остановка – каньон Мартвили, где мы совершим экскурсию на лодке по каньону и исследуем его глубину вдоль водопадов.
Следующая достопримечательность – каньон Окаце. Это самый глубокий каньон в Грузии с подвесными мостами и пешеходными дорожками. Добраться до моста можно двумя способами: пешком по 6-километровому маршруту и на такси по бездорожью.
Бездорожье — довольно впечатляющий опыт. Пешие прогулки заставляют нас голодать, поэтому мы останавливаемся в местном ресторане на
обеденный перерыв. Последняя точка тура - пещера Прометея, протяженностью 1,4 км и расположенная на высоте 80 метров.
ниже уровня поверхности. В пещере есть зал любви, где люди даже женятся.
Здесь вы можете насладиться катанием на подземных лодках. Это круто, не так ли? Наконец, когда мы исчерпаны
мы едем в Кутаиси и заканчиваем тур к 18:00 в нашем офисе в Кутаиси.
День 2 – Кутаиси, Wine & Dine
Экскурсия начинается в 09:00 из нашего офиса в Кутаиси. Сначала мы подъезжаем к собору Баграти, откуда открывается вид на город. Он был построен в 11 веке как символ единой Грузии. После переезжаем в Гелатский монастырь 12 века. В комплексе 3 большие церкви, академия, могила Давида Строителя, колокольня, дома монахов. Его построил величайший грузинский царь Давид Строитель. Затем мы переезжаем в монастырь Моцамета, который связан с историей замученных братьев владык Давида и Константина Мхеидзе. Он построен на скале и с трех сторон окружен рекой. Природа и цвета вокруг монастыря потрясающие. Следующее, что мы делаем, это пешеходная экскурсия по центру города. Здесь гид рассказывает об истории Грузии и Кутаиси. Сфотографировавшись у фонтана, группа спускается в центральный парк, где находится статуя сестры «Ишхнелеби» и мемориал «9 апреля». После этого мы проходим мимо мэрии Кутаиси, Оперного театра и посещаем арку «Мон Плазир».
Далее проходим мимо первого спортзала и посещаем белый мост, затем проходим через Парк Любви и посещаем Золотой шатровый дворец. Затем идем на центральный продуктовый рынок под названием «Мцване Базари». На обед мы посетим семейную винодельню «Baia’s Wine», расположенную в муниципалитете Багдати, село Обча.
Во-первых, Байя и Гванца (сестра Байи) показывают нам виноградник, который находится сразу за их домом.
Затем мы перемещаемся в винный погреб, чтобы попробовать несколько видов вин, которые у них есть. Они производят «Цоликоури»,
«Крахуна», «Аладастури», «Оджалеши», «Оцханури Сапере» и конечно же «Чача».
После этого мы сидим за большим столом, полным грузинской еды. Их мама готовит самый вкусный имерианский
еда, которую вы когда-либо пробовали. После сытного обеда возвращаемся обратно в Кутаиси и едем в Батуми.